تاریخ : ، -78 فروردين ماه، -621
موضوع : ابزار,Forensics

معرفی exiftool

در ادامه بررسی های خود در زمینه جرم شناسی کامپیوتری و شاخه forensic-analysis در بک ترک ، در این پست قصد داریم با ابزار exiftool آشنا شویم.

ابزاری از کتابخانه پرل بهمراه یک نرم افزار کاربردی برای خواندن ، نوشتن و ویرایش متادیتاها در طیف گسترده ای از فایلها می باشد .

قبل از ادامه بررسی این ابزار بهتر است با متا آشنا شویم :

در جریان ماجرای رسوایی آژانس امنیت ملی امریکا و لو رفتن ابزار مخوف Boundless Informant (خبرچین بیکران) با عبارت متادیتا (Metadata) روبرو شدیم.فراداده که به آن “متادیتا” و “اَبَرداده” نیز گفته می شود به معنای اطلاعات در مورد اطلاعات می باشد. به زبان عامیانه، مجموعه ای از اطلاعات و توضیحات که توصیف کننده یک داده خاص می باشد را فراداده گویند. به طور مثال : فرمت داده، مقیاس داده، موقعیت و مختصات جغرافیائی محدوده اطلاعات، تهیه کننده، سازمان تهیه کننده، تاریخ تهیه، میزان دقت اطلاعات، نرم افزار و روش تهیه اطلاعات، آدرس و مشخصات تهیه کننده اطلاعات، نوع سطح دسترسی و میزان امنیت اطلاعات و …

فراداده، سیستم های جستجوی اطلاعات را قادر می سازد به جای جستجوی اطلاعات حجیم، تنها “فراداده” آن اطلاعات را جستجو نموده و اطلاعات مورد نیاز کاربران را در مورد موجودیت و چیستی اطلاعات، بدون دسترسی به اصل آن، در اختیار آنها قرار دهد.exiftool با پشتیبانی از فرمتهای مختلف متادیتا مانند EXIF, GPS, IPTC, XMP, JFIF, GeoTIFF, ICC Profile, Photoshop IRB, FlashPix, AFCP and ID3 و همچنین یادداشت ساز از بسیاری از دوربین های دیجیتال مانند Canon, Casio, FujiFilm, GE, HP, JVC/Victor, Kodak, Leaf, Minolta/Konica-Minolta, Nikon, Olympus/Epson, Panasonic/Leica, Pentax/Asahi, Reconyx, Ricoh, Samsung, Sanyo, Sigma/Foveon and Sony یکی از بهترین ها در این خصوص می باشد .

تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت

تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت
(انگلیسی )

تنها کاربران عضو سايت قادر به مشاهده لينک ها هستند.
عضويت در سايت / ورود به سايت


بک ترک bacltrack متادیتا

منبع این مقاله : :مرجع فارسی بک ترک و کالی
آدرس این مطلب : http://bt-linux.ir/29/معرفی-exiftool/